Akademia Bezpiecznego Dziecka
Wychodząc na przeciw potrzebom rodziców, podjęliśmy współpracę ze specjalistami z zakresu ratownictwa medycznego - firmą ADRENALTIKA i oferujemy Państwu specjalne, dedykowane rodzicom i opiekunom szkolenia z pierwszej pomocy dzieciom. Szkolenia odbywają się cyklicznie, w naszej siedzibie i są zupełnie bezpłatne.
TEMATYKA SZKOLENIA:
- zasady bezpieczeństwa, aspekty psychologiczne związane z niesieniem pomocy dzieciom
- profilaktyka zakażeń podczas działań ratunkowych
- ocena funkcji życiowych dziecka i niemowlęcia
- postępowanie podczas utraty przytomności- algorytm działania Basic Life Support – podstawowe zabiegi ratujące życie
- resuscytacja (reanimacja) dzieci i niemowląt (Cardio-Pulmonary Resuscitation)
- postępowanie we wstrząsie uczuleniowym (anafilaktycznym)
- pomoc w osłabieniu i w duszności
- reakcja na nagły, silny ból brzucha
- zapewnienie poszkodowanemu dziecku komfortu termicznego
- skuteczna reakcja na masywne krwotoki, współczesne sposoby opatrywania
- postępowanie w oparzeniach termicznych
- pierwsza pomoc przy podejrzeniu urazu kręgosłupa
- postępowanie w zadławieniach
- postępowanie w porażeniu prądem
- kompletowanie apteczki pierwszej pomocy
Zachęcamy do zgłaszania się na szkolenia: superbohaterowie@onet.pl
Poradnik na "wszelki wypadek"...
Twoje dziecko jest ciekawym świata maluchem, pełnym życia i pasji. Gotowym, by odkrywać, zaglądać, badać, dotykać. Zdobywanie nowych doświadczeń może okazać się niebezpieczne. Dobrze jest zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami, na jakie może być narażony niemowlak i małe dziecko oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.
Należy pamietać, że wiele wypadków, w których ucierpiały dzieci można byłoby uniknąć. Tymczas zdarzają się upadki z wysokości,porażenia prądem i wynikające z tego oparzenia elektryczne. zatrucia, skaleczenia, zadławienia i urazy termiczne. Przyjrzyj się więc uważnie swojemu mieszkaniu, przespaceruj sie po własnym domu, patrząc na niego oczami raczkującego / chodzącego szkraba. Potem od razu usuń lub zabezpiecz wszystko to, co może stanowić zagrożenie.
UTRATA PRZYTOMNOŚCI
Kiedy twoje dziecko leży i w żaden sposób nie reaguje na twój głos i dotyk, oznacza to, że jest nieprzytomne. Nie wpadaj w panikę - teraz właśnie twoje opanowanie jest mu naprawdę potrzebne. Zawołaj głośno, tak by ktoś, kto jest w pobliżu, mógł przyjść ci z pomocą, a następnie odchyl główkę dziecka do tyłu. Zbliż swoje ucho do jego ust i nosa, po czym patrząc na klatkę piersiową dziecka, postaraj sie ocenić, czy oddycha - policz przy tym spokojnie do dziesięciu. Nie spiesz się - dalsze działanie zależy od prawidłowej oceny funkcji żywciowych, jeżeli dziecko oddycha, ułóz je na boku w tzw. pozycji bezpiecznej i zadzwoń natychmiast po Pogotowie Ratunkowe. Jeżeli natomiast przez dziesięć sekund nie usłyszałaś prawidłowego oddechu, to trzymajć w dalszym ciągu odchyloną główkę dziecka, obejmuj swoimi ustami jest usta i noc, po czym pięć razy wdmuchnij powietrze. Jeżeli twoje dziecko nie ma jeszcze roku, wystarczającą ilością powietrza jest ta , która zmieści się w twoich policzkach. Jeżeli twój skarb jest juz trochę starszy, możesz dmuchnąć nieco mocniej. O tym, że wykonałaś prawidłowy sztuczny oddech , przekonasz się , kiedy zobaczysz, że klatka piersiowa dziecka unosi się. Po pięciu sztucznych oddechach , jeżeli maluch nie zareagował - nie poruszył się , nie zaczął płakać - rozpocznij uciskanie jego klatki piersiowej. Przenieś dziecko na twarde podłoże, połóż dwa palce na mostku, na linii sutków dziecka i uciskaj szybko na głębokość około 1,5 - 2 cm. Wykonuj na przemian uciski i sztuczne oddechy - właściwą proporcją jest zawsze 30 uciśnięć i 2 oddechy. Jeżeli ktoś jest przy tobie, niech natychmiast wezewie pogotowie. Jeżeli jesteś sama, prowadź reanimację przez około minutę i dopiero wtedy zrób przerwę, by wykonać telefon alarmowy. Nie wpadaj w panikę, nie potrząsa dzieckiem i nie przerywaj czynności reanimacyjnych, aż do przyjazdu karetki.
ZADŁAWIENIE
Mówimy o zadławieniu, kiedy do dróg oddechowych - krtani, tchawicy, dostało sie ciało obce. Dziecko natychmiast zareaguje kaszlem i ta naturalna obrona organizmu jest zarazem najlepszym ratunkiem. Jeżeli jednak twoje dziecko nie może zaczerpnąć powietrza, a kaszel jest nieskuteczny, tylko szybka i właściwa reakcja może w tej sytuacji uchronić je przed uduszeniem. Ułóz dziecko na brzuszku na swoim przedramieniu i trzymaj jego głókę skierowaną do dołu. Pamiętaj, by dłonią stabilizować główkę dziecka, inaczej będzie ona narażona na poważny uraz. Drugą ręką poklepuj dziecko między łopatkami - uderzenie nie może być zbyt silne, jednak musi być energiczne, by mogło spowodować przemieszczenie się ciała obcego. Nigdy nie trzymaj dziecka za nóżki i nie "wytrzepuj" feralnego koralika. Możesz w ten sposób uszkodzić nie tylko stawy biodrowe i doprowadzić do kalectwa, ale tez narazić szyję u kręgosłup dziecka na powazny uraz. Nie staraj się także usunąć ciała obcego palcami "na ślepo".
Uderzenia między łopatkami powinny przynieść spodziewany efekt. Jeżeli jednak twoje dziecko nadal nie może zaczernąć tchu, ułóż je na plecach i kilkakrotnie, energicznie uciśnij dwoma palcami jego mostek na głębokość 1,5 cm. Zwiększy to ciśnienie w klatce piersiowej i jest szansa, iż spowoduje ruch ciała obcego. Jeżeli i to nie przyniosło efektu, a dziecko straciło przytomność, oceń czy oddycha i zastosuj sztuczne oddychanie. Nie panikuj - drogi oddechowe są tak zbudowane, że istnieje spore prawdopodobieństwo, iż na skutek sztucznych oddechów ciało obce przemieści się z tchawicy do jednego z oskrzeli, a wtedy drugie stanie się drożne i dziecko zacznie samodzielnie oddychać. Wezwij pogotowie Ratunkowe i nawet jeśli dziecko odzyskało prawidłowy oddech, skonsultuj stan jego zdrowia z lekarzem.
OPARZENIE
Uraz spowodowany wysoką temperaturą może być groźny dla życia, szczególnie jeśli oparzeniu uległa duża powierzchnia skóry dziecka. Pamiętaj, że jedynym lekarstwem, które może pomóc bezpośrednio po nieszczęśliwym wypadku jest woda. Nie stosuj maści i kremów - może to spowodować utrudnienie w oddawaniu ciepła, a tym samym przyczynić się do zwiększenia stopnia obrażeń. Zachowaj spokój - jeżeli twoje dziecko ma oparzona niewielką powierzchnie ciała schładzaj uszkodzone miejsce miejsce zimna wodą przez kilkanaście minut. Nie przykładaj lodu, ani też nie zanurzaj całego dziecka w zimnej kapieli. Jeżeli oparzeniu oparzeniu uległa znaczna powierzchnia skóry (na przykład cała klatka piersiowa), pamiętaj, że nie możesz długo polewać jej wodą, gdyz spowoduje to ogólne wychłodzenie dziecka. Po krótkim chłodzeniu uszkodzonych miejsc, przyłóż delikatnie jałowy opatrunek i zapewnij dziecku pomoc lekarską. Niech w twojej apteczce będą zawsze opatrunki hydrożelowe - to idealne rozwiązanie, by do czasu konsultacji z lekarzem zabezpieczyć oparzoną skórę.
PORAŻENIE PRĄDEM
Wypadki porażenia proądem sa ta kategorią sytuacji niebezpiecznych, której jesteśmy w stanie w największym stopniu zapobiec. Przyjrzyj sie raz jeszcze swojemu mieszkaniu z perspektywy ciekawskiego malucha. Zwróć uwagę, czy wszystkie przewody, kable kontakty są poza zasięgiem ciekawskich świata rączek. Każdego roku dużo dzieci ulega poważnym wypadkom, kiedy usiłują przegryźć przewód elektryczny lub włożyć zabawkę do gniazdka elektrycznego. Postaraj sie temu zapobiec. Jeżeli jednak zdarzył się już nieszczęśliwy wypadek - działaj spokojnie, bo tylko wtedy podejmowane czynności okażą się skuteczne.
Jeżeli dziecko trzyma w rączce przegryziony przewód, nie wyrywaj mu go ani nie dotykaj dziecka. Pamiętaj - często jesteś w tym momencie jedynym ratownikiem, jeżeli tobie również stanie się coś złego kto uratuje malucha? Dlatego rozpocznij akcje ratunkową od odcięcia dopływu prądu. Upewnij się dzisiaj, że wiesz jak to zrobić w swoim domu.
APTECZKA DOMOWA
Musiamy pamiętać, aby nasza domowa apteczka była zawsze odpowiednio wyposażona:
- Woda utleniona, sól fizjologiczna, okłady, gaziki
- Wyjałowione gaziki, przydadzą się do zrobienia opatrunku; bandaż, plasterki
- Koniecznie woda utleniona
- Sól fizjologiczna przyda się do przemywania podrażnionych oczek, albo do oczyszczania dziecięcego noska. Bardzo wygodna w użyciu jest ta w jednorazowych ampułkach lub w spreju.
- Żelowe okłady (schłodzone) przydadzą się gdy dziecko się uderzy lub będzie miało gorączkę.